piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co mocno nie podkreśli krawędzi trawnika względnie rabaty jak małe ��ywe plot.

Niezmiernie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś jednocześnie wąskie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze wzrastać w określonych terenach, małe krzewy zdołają utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu bądź zastawią gołe wycinki gleby. Dobrze uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie czy tez wysokie zielone ploty wolno otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, jednakowoż jego formę Fastigiata Robusta wolno zostawić pojedynczo.Będzie ekspresowo kiełkował natomiast uratuje kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zaułek jest nader zacieniony, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych typów maja mutacji o jasnych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu nośne w słońcu, jakkolwiek nawet w chłodu korona drzewa ostają dość jasne, niby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz