środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastykuSzczawnicy na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ogrodzenie z plastiku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia plastykowe na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastikoweTych na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych zarysach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz