wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Nieadekwatnie konserwowane płoty z drewna w mgnieniu oka się destruują oraz mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy wdzięk i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot powinno się poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa trzeba zacząć od odpowiedniego i skrupulatnego przygotowania towaru na płot, bowiem od tego uzależniony jest efekt końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do osłony oraz dekoracji ogrodzeń z drewna kluczowe jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Podczas gdy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, wypada nanosić kolejne amalgamaty, jakie konserwują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli reflektujemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy płot przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im dużo uwagi i troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku płotów z pcv. Ten gatunek płotów jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz